Typoszereg wymienników skręcanych składa się z kilkudziesięciu wielkości płyt.
Powierzchnia wymiany ciepła jednej płyty od 0,018 m2 do 4,7 m2 . Wymienniki wykonywane są w zależności od wymagań od 6 do 30 bar ciśnienia roboczego. Temperatura pracy wymiennika skręcanego od -35 0C do 175 0C. Wielkość przyłączy wymiennika od DN 20 do DN 500. Materiał płyty wymiennika stosuje się w zależności od warunków pracy urządzenia w systemie.
Najczęściej stosowanym materiałem jest stal nierdzewna (AISI 316 lub AISI 304), dla specjalnych zastosowań stosuje się szlachetniejsze materiały (np. tytan). Występuje też kilka rodzajów materiału uszczelek wymiennika, które także dobiera się według parametrów pracy urządzenia.
W wymienniku skręcanym na powierzchnię wymiany ciepła składa się pakiet płyt ściśniętego płytą czołową i tylną.
***
Poniżej rodzaje płyt
EnergySaver
Dla mediów o niskiej lepkości. EnergySaver gwarantują wysoką sprawność cieplną i małe różnice pomiędzy temperaturą wlotową i wylotową.
Płyta z wąskimi przerwami i wieloma punktami zetknięcia.
DuraFlow
Płyta z szerokimi przerwami i ograniczoną liczbą punktów zetknięcia, aby ułatwić przepływ lepkich produktów i produktów zawierających małe cząsteczki.
Skonstruowana do ciągłego, trwałego przepływu i pracy.
EasyFlow
Płyta z szerokimi przerwami i ograniczoną liczbą punktów zetknięcia, aby ułatwić przepływ lepkich produktów i produktów zawierających włókna lub pulpę.
Skonstruowana do ciągłego, trwałego przepływu i bardzo delikatnego przetwarzania produktów.
***
Uszczelki
Stosowanie uszczelek w płytach wymienników skręcanych jest kluczowe. Zapobiega to mieszaniu się czynników i przeciekaniu na zewnątrz urządzenia. Uszczelkę umieszcza się w ściśle określony sposób na płycie.
Uszczelki wykonywane są z różnych materiałów w zależności z jakim medium i temperaturą będą pracować.
Zastosowanie wymienników